Coyotes number 113 on the commissioner’s list

0

SIOUX FALLS, SD — South Dakota placed 113 student-athletes on the 2020-21 Summit League commissioner’s academic excellence list, announced Friday.

The list honors student-athletes for their hard work in the classroom. They must have a cumulative grade point average of 3.50, completed at least three semesters at the institution (excluding graduate transfers) and used one season of competition in the sport in which the student-athlete is nominated.

The South Dakota volleyball program won a Team Academic Achievement Award for having the highest percentage of eligible student-athletes on the Commissioner’s List. Overall, the Coyotes have 55 percent of their eligible student-athletes on the list.

The full list of South Dakota winners is below:

Men’s basketball (1)
Tasos Kamateros, So., Business Administration, Athens, Greece

Women’s Basketball (8)
Monica arens, Sr., nursing, Crofton, Nab.
Macy Guébert, So., Pre-Nursing, Apple Valley, Minn.
Alexi hemp, So., Biomedical Engineering, Fredericksburg, Virginia.
Liv Korngable, Sr., Kinesiology / Sports Management, Rochester, Minn.
Chloe Lamb, Sr., Kinesiology / Sports Management, Onida, SD
Allison Peplowski, Jr., Medical Biology, Williamston, Michigan.
Regan sankey, Jr., Accounting, Lincoln, Neb.
Jeniah Ugofsky, So., Psychology, Harrisburg, SD

Men’s golf (1)
Ben hicks, Sr., Kinesiology / Sports Management, Victoria, Minn.

Women’s Golf (3)
Liz duncan, Sr., Medical Biology, Brandon SD
Laerke jensen, Jr., Accounting, Hobro, Denmark
Emma Sabbagh, Jr., nursing, Kelowna, British Columbia

Women’s Football (12)
Taylor cotter, Jr., Mathematics, Covin, Calif.
Therese Fontenot, Jr., English, Ventura, California
Shaylee Gailus, So., Pre-Nursing, Broomfield, Colorado.
Emma Harkleroad, Sr., Medical Biology, Geneva, Ill.
Anna hossfeld, Jr., Admin. of finance / health services / Parker, Colorado.
Sunny Huettner, Sr., Psychology, Overland Park, Kan.
Caroline lewis, So., Accounting / Finance, Adrian, Mich.
Emily mikkelsen, So., Kinesiology / Sport Management, Pierre, SD
Alexis mitchell, Gr., Kinesiology / Sports Management, Lee’s Summit, Mo.
Abby ostrem, Sr., Criminal Justice, Wylie, Texas
Lexie Wood, So., Pre-nurses, Rapid City, SD
Becca Zimmerman, So., Accounting, Oconomowoc, Wisconsin.

Softball (7)
Grace Garcia, Jr., Kinesiology / Sports Management, Leawood, Kan.
Gabbi Holbert, Jr., nursing, Sioux Falls, SD
Mia kraimer, So., Kinesiology / Sports Management, Lonsdale, Minn.
Macy schroedermeier, R-Fr., Kinesiology / Sports Management, Sioux Falls, SD
Courtney wilson, Jr., Elementary and Special Education, Grand Island, Neb.
Lauren Wobken, Sr., Kinesiology / Sports Management, Scribner, Neb.
Gill woodward, Sr., Philosophy / Political Science, Ile-des-Chênes, Canada

Swimming & Diving Men (4)
Seth jones, Sr., Business Administration, Glenwood, Iowa
Zachary Kopp, So., Kinesiology / Sports Management, Otsego, Minn.
Jake leichner, Jr., Business Analysis / Finance, Highlands Ranch, Colorado.
Jacob won, Jr., economics / medical biology, Katy, Texas

Women’s swimming and diving (19)
Lucie Anderson, Jr., Nursing, Mitchell, SD
Meghan Atwell, Jr., Addiction / Prevention Counseling, Englewood, Colorado.
Naomi bingham, Jr., Biology, Mukilteo, Wash.
Lea Drengenberg, Jr., Medical Biology, Dixon, Ill.
Isabel Fairbanks, Jr., Health Sciences, Highland, Michigan.
Malaina Fragnito, So., Pre-Nursing, Oakdale, Minn.
Sydney fulton, Jr., International Studies / Spanish, Denver, Colorado.
Maddie gallagher, Sr., Medical Biology / Spanish, St. Michael, Minn.
Teagan haberkorn, So., Kinesiology / Sports Management, Highlands Ranch, Colorado.
lizzie chase, So., Kinesiology / Sports Management, Littleton, Colorado.
Ella Kubas, So., Business, Milton, Ontario
Maddie Lavin, Jr., Neurosciences, Vermillion, SD
Kylie miller, Jr., Marketing / Business Administration, Overland Park, Kan.
Haley Pederson, Sr., Business Administration, West Fargo, ND
Kristen quigley, Jr., Neurosciences, Guelph, Canada
Taylor rau, So., Neurosciences, Maple Grove, Minn.
Dani Roney, So., Medical Biology, Lone Tree, Colo.
Payton Ryz, Jr., Medical Biology, Winnipeg, Manitoba
Madilyn Sindelar, Jr., Media and Journalism, Rocklin, Calif.

Tennis (4)
Habiba Aly, Sr., Media and Journalism, Cairo, Egypt
Berta Girbau, So., Innovation / Entrepreneurship, Barcelona, ​​Spain
Natka Kmošková, Jr., Media and Journalism, Pardubice, Czech Republic
Jana Lazarevic, Sr., Kinesiology / Sports Management, Belgrade, Serbia

Men’s Athletics (13)
Alec atwood, Then. Business, Beresford, SD
Charlie babcock, So., Medical Biology, Forest Lake, Minn.
Elder Kaden, Jr., Secondary education, Windom, Minn.
Marshal Faurot, So., Pre-Business, Scott City, Kan.
Ethan Heitman, So., Kinesiology / Sports Management, Lake City, Minn.
Dylan kautz, So., Accounting, Norfolk, Neb.
Armand khan, Sr., Mathematics / Physics, Ratingen, Germany
Travis Larson, Sr., Health Sciences, Norfolk, Neb.
Hugo morvan, So., Physics / Computer Science, Vannes, France
Zach Renken, Sr., Accounting / Professional Accounting, Spirit Lake, Iowa
Cole streich, Jr., Business Analytics / Economics, Janeville, Minn.
Jessie Sullivan, Jr., Chemistry, Albion, Neb.
Jacob Waymire, So., History education, Grimes, Iowa

Athletics Women (33)
Haley Arens, Jr., Biology, Crofton, Neb.
Jonna bart, Sr., Accounting / Mathematics, Aurora, Neb.
Brigit blot, Jr., Sustainability, Rapid City, SD
Meredith clark, So., Business Administration, Syracuse, Nab.
Cass Dalbec, So., Nursing, Brampton, Ontario, Canada
Lea Dusterhoft, Sr., Graphic Design, Coralville, Iowa
Helene falda, Gr., Kinesiology / Sports Management, Turin, Italy
Holly Gerberding, Sr., Medical Biology, Sturgis, SD
Helene gould, So., Kinesiology / Sports Management, West Des Moines, Iowa
Riley griffith, So., Kinesiology / Sports Management, Phillips, Neb.
Carly Haring, So., Medical Biology, Mitchell, SD
Callie henrich, Sr., Biology, Rapid City, SD
Gen Hirata, So., Media and Journalism, Fredericksburg, Va.
Madison Jochum, So., Kinesiology / Sports Management, Salix, Iowa
Kelsi kearney, Sr., Finance, Sioux Falls, SD
Landon Kemp, Jr., Sports Marketing and Media, Greenville, Michigan.
Moira kleinschmit, Sr., Social Work, Waverly, Neb.
Lydia knapp, So., Medical Biology, Linden, Iowa
Ella Kubas, So., Business, Milton, Canada
Kamberlyn Lamer, Gr., Kinesiology / Sports Management, Crooks, SD
Kylie larson, So., Primary Education, Sioux Falls, SD
Maddie Lavin, Jr., Neurosciences, Vermillion, SD
Morgan lawler, Jr., Dental Hygiene, Rosemount, Minn.
Deidra Marrison, Jr., Health Sciences, Austinburg, Ohio
Haley miller, So., Kinesiology / Sports Management, Hugo, Minn.
Laura Nelson, Sr., Medical Biology, Mission Hill, SD
Lily provenzano, So., Economics / Political Science, Minneapolis, Minn.
Abby ripperda, Sr., Medical Biology, Sioux Falls, SD
Jess skopec, Jr., nursing, Coralville, Iowa
Josephine Starner, Jr., Communication Studies, Council Bluffs, Iowa
Danielle Thompson, Sr., Kinesiology / Sports Management, Mandeville, Jamaica
Josephine Wright, Jr., Sports Marketing and Media, Chandler, Arizona.
Alli Wroblewski, Sr., Kinesiology / Sports Management, Bettendorf, Iowa

Volleyball (9)
Aimee Adams, Jr., pre-nurse, Breda, Iowa
Brooklyn bollweg, Jr., Criminal Justice, Sioux Falls, SD
Claire Gerdes, Sr., Finance, Cedar Falls, Iowa
Ally Grothusen, So., Pre-Nurses, Davenport, Iowa
Madison hurts, So., Medical Biology, Sergeant Bluff, Iowa
Elizabeth juhnke, So., Pre-Nursing, Lakeville, Minn.
Madison Jurgens, Jr., Biology, Odell, Neb.
Lolo weideman, Jr., Psychology, Center Point, Iowa
Maddie Wiedenfeld, Jr., General Studies, Omaha, Neb.


Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.